Key Historical Personalities

Chevalier De Quincy 
 

Chevalier Queau de Quincy, was born in Paris in 1748. As a young man he served as gentleman of the bedchamber to the brother of Louis XVI.

Later he went to India and by 1786 held the rank of Captain in the Pondichery Regiment. At the age of 46 he applied for transfer to some administrative post.

Therefore, in 1793 he was appointed as Commandant of the Seychelles Islands with the rank of Chef de Batallion. Thus began a long and remarkable association with this colony which lasted until his death 33 years later. This include 17 years under the British rule.

He was the last French Commandant and the first British Administrator of the Seychelles. He died on the 10th July 1827 at the age of 79. He was laid to rest in the ground of Government House now known as State House, Victoria. The building housing the Ministry of Foreign Affairs was named after him.

Louis Jean-Baptiste Philogene of Malavois

Louis Jean-Baptiste Philogène of Malavois born in 1748 in Saint Brice d’Ay diocese of Reims in Champagne was the son of Jean-Baptiste Claude de Malavois and Marie Jeanne de La Ganne.

In 1780, he arrived in L’Ile de France known as Mauritius and from 1780 to 1786 he occupied several positions.

In 1786, he arrived in Seychelles on a mission and on the 16th December, 1788. He was named Major but it was on the 8th January 1789 that he took on the post and he resigned in 1790. He then returned to l’Ile de France whereby he vow to return to Seychelles in 1792 and 1794 to take care of personal matters.

In 1803, he was named ‘Grand Voyer’ in l’Ile de France and Harbour director in February 1807. He then went to Reunion in August 1824 where he died on the 16th January 1825.


Charles Routier De Romainville

Charles Routier de Romainville, the son of Charles Routier de Romainville and Marguerite Baudin, was born in Paris in 1742.

Lieutenant Romainville arrived in Seychelles on with a military detachment of 22 men with the special task to build the first official establishment to be known as L’Etablissement du Roi, today Victoria the capital of Seychelles.

 

Archbishop MAKARIOS

 

The  Archbishop Makarios is known as the most famous exile in modern times. Due to political bargains for Cyprus to obtain freedom from the British rule he was arrested for sedition in March 1956 and exiled to Seychelles.

He arrived here on the 14th March 1956 and was received by Sir William Addis who was the Governor and Commander- in-Chief of Seychelles. His escorts were Bishop Kyprianos of Kyrenia, Reverend Stavros Papagathangelou (nicknamed Reverend Papa) and Mr.Polycarpos Joannides.

The Archbishop and his escorts stayed in the governor's country residence at Sans Soucis. They were all impressed with the magnificent surroundings which overlooked the view of Victoria harbour, the sea and the inner islands. He was really fond of the place and he described it as peaceful and beautiful.

On 28th March 1957 the Archbishop was released from exile on the condition that he should not return to Cyprus. After two years of negotiations Cyprus became an independent republic and he was free to return to his country. He was elected the first president of the republic on 13th December 1959.

In September 1972 the Archbishop came back to Seychelles as the  president of Cyprus. He was welcomed by Sir Bruce Greatbatch and the Chief Minister James Mancham. Upon his second stay he expressed his wish to buy the house of his exile but this was not possible. Instead he was offered several plots at Mount Josephine. He bought it to build a retirement home and a small church.

The Archbishop Makarios gave funding to the Seychelles Hospital Samaritan Fund. He also gave  £1000  towards a permanent scholarship fund for the students of Seychelles. He instructed that the money  be invested and the interest should be used for granting of scholarships to Seychellois students pursuing higher education. This trust was later known as "Makarios Fund".

 

Copyright © 2011 Seychelles National Archives | Sitemap | Terms of Use | Last Modified : May 2011